Komunikaty prasowe

22.03
2019

Wirtualna Polska inwestuje w e-podróżnik.pl

Wirtualna Polska Holding S.A. stała się mniejszościowym akcjonariuszem spółki Teroplan S.A., właściciela serwisu e-podróżnik.pl. e-podróżnik.pl to największa polska platforma ułatwiająca planowanie podróży oraz zakup online biletów autobusowych i kolejowych. Za 13% akcji w spółce, WP zapłaciła 7,7 mln złotych.

Serwis e-podróżnik.pl oferuje możliwość zakupu biletów u ponad 400 przewoźników krajowych i międzynarodowych, na połączenia autobusowe, jak i kolejowe. Serwis ułatwia codzienne podróżowanie, udostępniając największy w Polsce rozkład jazdy, obejmujący ponad 1200 przewoźników. Z e-podróżnik.pl co miesiąc korzysta ponad 3 mln pasażerów.

– Konsekwentnie realizujemy strategie budowy silnych e-commerce’ów w Grupie WP. Inwestycja w e-podróżnik.pl, niekwestionowanego lidera w sprzedaży biletów autobusowych online, wspiera również realizację misji GWP, czyli pomagania Polakom w podejmowaniu codziennych decyzji, również zakupowych mówi Grzegorz Kruk, wiceprezes Wirtualna Polska Holding S.A. ds. e-commerce.

Wirtualna Polska odkupiła 10% akcji będących w posiadaniu Giza Polish Ventures – funduszu venture capital wspieranego kapitałowo przez Krajowy Fundusz Kapitałowy SA z grupy kapitałowej PFR – oraz objęła 3% akcji Teroplan S.A. w ramach nowej emisji. Większość akcji spółki Teroplan S.A. w dalszym ciągu pozostaje w posiadaniu założycieli spółki. Środki pozyskane z nowej emisji akcji, spółka zainwestuje w rozwój platformy w Polsce i za granicą.

Chcemy przyciągać kolejnych przewoźników i partnerów. Każdy z nich może współpracować z nami na kilku poziomach. Pomagamy w odpowiednim zarządzaniu sprzedażą biletów i w optymalizacji przychodów, poprzez dynamiczną kalkulację cen, uzależnioną od popytu. Cieszymy się, że dzięki inwestycji WP będziemy mogli dalej rozwijać nasze usługi, korzystając z know-how lidera branży e-commerce w Polscemówi Andrzej Soroczyński, Prezes Zarządu Teroplan S.A.

Teroplan S.A. jest firmą, która wprowadza wiele innowacji technologicznych dla branży transportu pasażerskiego. Realizuje m.in. system, który zautomatyzuje procesy planowania tras i cen oraz procesy zarządzania pojazdami. Projekt wpisuje się w najnowsze światowe trendy zastosowania technologii sztucznej inteligencji, w procesach zarządzania i wykorzystania informacji zawartych w zbiorach big data.

Strony umowy określiły uprawnienia WP, dotyczące zasad przeprowadzania możliwej transakcji, obejmującej sprzedaż pakietu kontrolnego akcji Teroplan S.A. w przyszłości i zasad udziału WP w takim procesie. Spółce Teroplan S.A. i funduszowi GPV I FIZAN (Giza Polish Ventures) doradzali: CC Group, jako doradca transakcyjny oraz Kancelaria Chabasiewicz Kowalska i Partnerzy z Krakowa, jako doradca prawny.

***

Wirtualna Polska to holding spółek mediowych oraz e-commerce. Jest właścicielem portali horyzontalnych WP i o2, prowadzi specjalistyczne serwisy tematyczne. W branży e-commerce WP działa w obszarach turystyki, mody, wyposażenia wnętrz i projektowania domów, usług finansowych oraz motoryzacji. Zgodnie z badaniem Gemius/PBI, w lutym 2019 r. z produktów internetowych WP korzystało ponad 22 mln Polaków.

Teroplan S.A. to krakowska firma działająca w branży nowych technologii. Zespół najwyższej klasy informatyków od 2008 roku dostarcza innowacyjne i kompleksowe rozwiązania dla transportu publicznego. Współpraca z ponad 1000 przewoźników pozwoliła firmie zdobyć doświadczenie i wiedzę ekspercką w zakresie tworzenia narzędzi takich jak m.in. systemy sprzedaży online, dynamiczne taryfy cenowe czy taryfy skomunikowane, niezbędne do skutecznego konkurowania o względy podróżujących. Poza Polską Teroplan oferuje swoje usługi na rynku serbskim i ukraińskim.

Teroplan jest twórcą i właścicielem portalu e-podróżnik.pl – największej na polskim rynku wyszukiwarki krajowych i międzynarodowych rozkładów jazdy: autobusowych, kolejowych i komunikacji miejskiej – ponad 1200 firm przewozowych. Pasażerowie mogą w serwisie kupować także bilety online ponad 400 krajowych i międzynarodowych przewoźników, również realizujących przejazdy w systemie door-to-door. Jako jedyna wyszukiwarka w Polsce pokazuje połączenia z dowolną liczbą przesiadek, między różnego typu środkami transportu. Serwis pozwala zaplanować podróż „od adresu do adresu” zarówno publicznym transportem międzymiastowym (drogowym i kolejowym), jak i miejskim. e-podróżnik.pl znajduje się w pierwszej piątce największych turystycznych portali internetowych w Polsce. Miesięcznie korzysta z niego ponad 3 miliony pasażerów. Strona dostępna jest w wielu wersjach językowych m.in. angielskiej, niemieckiej, czeskiej, ukraińskiej, rosyjskiej.

 

lista komunikatów

KALENDARIUM

WIRTUALNA POLSKA HOLDING S.A.

ul. Jutrzenki 137 A
02-231 Warszawa
tel.: +48 22 57 67 900
fax: +48 22 57 67 901

REGON: 016366823
NIP: 5213111513